QbaLex

Umowa dzierżawy gruntu pod fotowoltaikę

Planujesz wydzierżawić ziemię pod instalację fotowoltaiczną? Podpowiemy na co zwrócić szczególną uwagę:

Okres obowiązywania umowy

Umowa dzierżawy ziemi pod elektrownię fotowoltaiczną jest umową wieloletnią, zawieraną najczęściej na 29 lat. W praktyce spotykane są też umowy przedwstępne do umowy dzierżawy, których zadaniem jest jedynie rezerwacja gruntu na kilka lat (najczęściej bez wynagrodzenia) i dopiero po upływie tego okresu jest zawierana właściwa umowy dzierżawy. 

Waloryzacja czynszu i podatki

Umowa powinna zawierać odpowiednie regulacje, które będę zwiększały corocznie wysokość czynszu o wskaźnik inflacji albo inny wskaźnik ustalony przez strony. Umowa powinna również zawierać postanowienia, że podatki i inne opłaty związane z gruntem zajętym pod elektrownię fotowoltaiczną będzie ponosił dzierżawca. Powinno to dotyczyć obecnie istniejących podatków i opłat oraz tych, które mogą zostać wprowadzone w przyszłości.

Początek płatności czynszu i sposób jego obliczania

Od podpisania umowy dzierżawy do zakończenia procedur budowlanych i montażu paneli fotowoltaicznych może upłynąć kilka lat. Warto zadbać o to, żeby umowa dzierżawy zawierała postanowienia dotyczące okresu przejściowego i odszkodowania za zniszczone zasiewy i uprawy oraz precyzyjnie wskazywała obszar gruntu, który będzie objęty umową dzierżawy i za który będzie płacony czynsz.

Rozwiązanie umowy i usunięcie instalacji fotowoltaicznej

Projekty umów dzierżawy przesyłane przez wykonawców instalacji fotowoltaicznych do właścicieli gruntów najczęściej nie zawierają albo zawierają znikomą liczbę podstaw rozwiązania umowy przez właściciela gruntu oraz nie regulują precyzyjnie kwestii usunięcia instalacji fotowoltaicznej. Umowa powinna umożliwiać właścicielowi rozwiązanie umowy w przypadku braku płatności czynszu, braku rozpoczęcia budowy elektrowni fotowoltaicznej albo w przypadku korzystania z gruntu niezgodnie z przeznaczeniem. Ponadto umowa powinna regulować w jakim terminie dzierżawca usunie instalacje fotowoltaiczne po rozwiązaniu umowy i jakie kary umowne dzierżawca będzie płacił właścicielowi gruntu w przypadku przekroczenia tego terminu.

Usunięcie wpisów w księdze wieczystej

Po rozwiązaniu umowy dzierżawca powinien we własnym zakresie i na własny koszt złożyć odpowiednie wnioski o wykreślenie wpisów w księdze wieczystej, które dotyczącą zawarcia umowy dzierżawy i roszczeń z nią związanych.

Dodatkowe postanowienia

Umowa dzierżawy powinna regulować również inne, ważne dla właściciela gruntu, kwestie, np. ponoszenie przez dzierżawcę wszelkich kosztów związanych z pracami projektowymi i budowlanymi, odpowiedzialność za szkody, ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, zmianę przez dzierżawcę przeznaczenia gruntu na pierwotny po rozwiązaniu umowy.