QbaLex

Informacja o monitoringu wizyjnym w zakładzie pracy

Stosujesz monitoring wizyjny w zakładzie pracy? Nie zapomnij o poinformowaniu swoich pracowników oraz innych osób, które przebywają na terenie zakładu pracy, o zainstalowaniu kamer oraz o zasadach ich używania.

Budynki i teren wokół zakładu pracy mogą być objęte monitoringiem wizyjnym w celu zapewnienia bezpieczeństwa pracowników, ochrony mienia, kontroli produkcji lub zachowania w tajemnicy informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę.

W przypadku zainstalowania kamer należy jednak pamiętać o konieczności wykonania szeregu obowiązków informacyjnych, które na przedsiębiorcę nakładają przepisy kodeksu pracy oraz przepisy regulujące ochronę danych osobowych (RODO).

Przedsiębiorca musi w szczególności:

  1. poinformować swoich pracowników o wprowadzeniu monitoringu nie później niż 2 tygodnie przed jego uruchomieniem,
  2. określić cele, zakres oraz sposób zastosowania monitoringu w układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie pracy albo w obwieszczeniu oraz przekazać powyższe informacje na piśmie każdemu nowemu pracownikowi przed dopuszczeniem do pracy,
  3. poinformować pracowników i pozostałe osoby przebywające na terenie zakładu pracy, poprzez wywieszenie odpowiednich klauzul informacyjnych, o tym kto jest administratorem danych pozyskanych z monitoringu, jaka jest podstawa prawna przetwarzania danych i okres ich przechowywania, jakie prawa przysługują osobie, która będzie nagrana przez kamerę monitoringu i komu te nagrania mogą zostać przekazane,
  4. oznaczyć pomieszczenia i teren monitorowany w sposób widoczny i czytelny, za pomocą odpowiednich znaków lub ogłoszeń dźwiękowych.

Szukasz prawnika, który zajmuje się sporządzaniem dokumentacji dotyczącej monitoringu wizyjnego?

Zapraszamy do nas:

QbaLex Jakub Bartosik Kancelaria Radcy Prawnego